Tűzvédelmi szabályzat és munkavédelmi szabályzat készítése

+36 70 671 1400
Munkavédelmi és tűzvédelmi felülvizsgálat és jegyzőkönyv, valamint egyéb szakhatósági dokumentációk készítése
Pro 33 Munkavédelem HACCP Tűzvédelem Érintésvédelem Villámvédelem
Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatot és dokumentáció készítését vállaljuk 24 órán belül, hatósági megfelelési garanciával.
Bírság helyett válassza a nyugalmat!
Villamos biztonságtechnikai mérések üzembe helyezés előtti „Első Felülvizsgálat” vagy „0- ás vizsgálat” melyet az MSZ EN 60364 / MSZ 2364-610 lapja szerint vizsgálunk a 9/2008 II.22. ÖTM rendelet alapján.
3 évente kötelező az Időszakos Érintésvédelem Felülvizsgálat (ÉVF) melyet az MSZ EN 60364 (MSZ 2364) vonatkozó lapja szerint vizsgálunk.
Elkészítéséhez szükséges végzettség: szakirányú végezetséggel rendelkező villanyszerelő technikus
Áraink:
- Érintésvédelmi jegyzőkönyv készítése 25. 000 Ft -tól
Minimális büntetési mulasztás esetén: 100.000,- Ft
Ellenőrzi: Munkavédelmi Főfelügyelőség
Érintésvédelem
Az érintésvédelem üzemszerűen feszültség alatt nem álló, de meghibásodás esetén feszültség alá kerülő vezető részek érintéséből származó balesetek elkerülésére szolgáló műszaki intézkedések összessége.
Vonatkozó szabványok
- MSZ 172: ez a szabvány az érintésvédelmi szabályzat, amely 1000 V-nál nem nagyobb feszültségű, erősáramú berendezésekre vonatkozik (Az IEC 364, illetve 60634 tartalmával egyezően[3]).
- MSZ 1600: ez a szabvány a létesítési biztonság szabályzat, amely 1000 V-nál nem nagyobb feszültségű, erősáramú berendezésekre vonatkozik. Tartalmazza a létesítésnek a módját, lehetőségeit, stb. Villamos berendezés biztonságtechnikai követelményei: az MSZ 1600-as szabvány a villamos berendezések létesítési módját a helyiség jellege határozza meg:
- száraz helyiség: a páratartalom nem haladja meg a 75%-ot. Ilyen helyiség lehet az iroda, oktatótermek, stb.
- poros helyiség: a porszennyeződés a berendezés állagot ronthatja. Ilyen helyiségek lehetnek a cementgyár, homokfúvó, stb.
- nedves helyiség: a páratartalom meghaladja a 75%-ot, páralecsapódási veszély áll fenn. Ilyen helyiség lehet: rossz szellőzésű pince, szauna, stb.
- maró párás helyiség: a levegő összetételében veszélyes anyagok vannak. Ilyen helyiségek lehetnek az akkumulátortöltő, kémiai labor, stb.
- meleg helyiség: az átlaghőmérséklet 35 °C fölött van. Ilyen helyiség lehet: pékség, kohászat, stb.
- szabadtér: szélsőséges helyzetek, lehet száraz, poros, nedves, maró párás és meleg.
Érintésvédelmi osztályok: ezeket megkülönböztethetjük egymástól száraz, poros, nedves, maró párás, meleg és szabadtérire.
Por és víz behatolása elleni védelem [szerkesztés]
A berendezéseket védettségi fokokkal (IP) sorolják be[4]. Az IP után két szám helyezkedik el, az első a mechanikai védettséget (0-tól 6-ig), míg a második szám a víz elleni védettséget (0-tól 8-ig) határozza meg.
A mechanikai védettségnél a 0 jelölésű gépek mechanikailag egyáltalán nincsenek védve (akár kézzel is hozzá lehet érni a géphez), míg a 6-os jelölésűek teljesen szigeteltek (a por sem hatolhat be). A víz elleni védettségnél a 0 jelölésű gépek egyáltalán nincsenek víz ellen szigetelve (fröcskölés is érheti a gépet), míg a 8-as jelölésűek teljesen szigeteltek (víz nem hatolhat be, pl.: búvárszivattyú).
A berendezés-védelmi osztályok fokozatai [szerkesztés]
0. érintésvédelmi osztály: üzemi szigetelésen kívül másmilyen érintésvédelem nincs.
I. érintésvédelmi osztály: az üzemi szigetelésen kívül járulékos védelem is van, védővezetékkel van megoldva, ez a nullázás, vagy védőföldelés (nullavezető, vagy földelő vezeték).
Változatok:
– TN-c (T-föld-terra, N-nulla) rendszer, esetben az üzemi nullavezető közös a védővezetővel
– TN-s rendszer, üzemi nullavezető a hálózat teljes hosszában szétválasztják a védővezetőtől
– TN-c-s: TN-c és TN-s közösen[5][6][7]
Védő földelő, közvetlenül földelt a rendszer
Védőföldelő, közvetve földelt a rendszer
II. érintésvédelmi osztály: kétszeres, vagy megrősített szigetelésű. Tilos földelni. Jelölhető két egymásban lévő négyzettel.
III. érintésvédelmi osztály: csak és kizárólag törpefeszültség van benne (általában 24 V fázisfeszültség és 42 V vonali feszültség). Egyfázisú rendszerben a feszültség effektív értéke maximum 50 V lehet. Egyenfeszültség esetén, ha hullámossága nem haladja meg a 10 %-ot, legfeljebb 120 V lehet.[8]
Érintésvédelmi módok
Érintésvédelmet védő vezetékkel, vagy anélkül lehet megvalósítani:
Védővezetés: olyan érintésvédelmi mód, melynek működéséhez a villamos vezető szerkezet testét összekötjük a hálózat érintésvédelmével, ilyen a nullázás, vagy a védőföldelés.
Védővezeték nélküli érintésvédelmi módok:
– elkerítés: az elkerítés a távolságot biztosítja a munkagéptől. Ez esetben a gép önműködő.
– burkolás: a gépet leszigeteljük. Ez esetben a munkagép nem önműködő.
– kettős szigetelés.
– védő elválasztás: vagy a gép, vagy a kezelője teljesen szigetelt.
– törpe feszültség: váltakozó áram esetén 0-tól 50 V-ig, egyenáram esetén 0-tól 120 V-ig.