top of page

Munkavédelmi Szabályzat készítése

Az 1993. évi XCIII. törvény munkavédelmi alapelve szerint a munkáltatónak teljesítenie kell a munkavédelmi követelményeket és a teljesítés módját a munkáltató maga határozza meg. Ennek megfelelően, az elvárásokat, rögzítheti a munkavégzést meghatározó utasítások, vagy szabályzat formájában. Általánosságban a gyakorlat az, hogy a munkáltatók ezt a kötelezettségüket leggyakrabban a „Munkavédelmi Szabályzat”-ban rögzítik.


Hol szükséges, célszerű illetve indokolt írásban rögzíteni a munkavégzésre vonatkozó munkabiztonsági előírásokat?
Gyakorlatilag minden munkáltatónak szüksége van erre a dokumentációra, aki legalább egy főt foglalkoztat a szervezett munkavégzés keretei között.

Kit bízzunk meg a munkavédelmi szabályzat elkészítésével?
Ez a kötelezettség voltaképpen a munkáltatót terheli, de a dokumentáció szakmai összeállítása, kivétel nélkül, munkabiztonsági szakember bevonásával kell hogy történjen.Véletlenül se feledkezzünk meg a foglalkozás-egészségügyi feladatokat ellátó orvos bevonásáról sem, mivel az egészségügyi szempontú előírások precíz megjelenítése az Ő munkáját is nagyban megkönnyítheti.

 

Mit tartalmaz egy munkavédelmi szabályzat?

A munkavédelmi szabályzat tartalmazza az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit, ezek a munkavégzés személyi és tárgyi feltételei. Az adott vállalkozás munkavédelmi szabályzata egyértelműen összefoglalja a cégre vonatkozó munkavédelmi előírásokat.

Munkavédelmi előírások például:

  • Az alkalmazás munkavédelmi kritériumai (előírt képzettségi feltételek, egészségi alkalmasság, stb.)

  • Ügyrend (munkavédelmi teendők munkakörhöz kapcsolása)

  • Munkavédelmi oktatás (képzési tematika)

  • Egyéni védőeszközök meghatározása, juttatási rendjük előírása, tisztálkodáshoz használt szerek, valamint védőital juttatása (Amennyiben ez terheli a munkáltatót)

  • Munkavégzésre vonatkozó rendelkezések, szabályozások (általános magatartási szabályok, elsősegély biztosításának rendje, dohányzással kapcsolatos szabályok, stb.)

  • Munkavédelmi eljárások rendje (létesítés, üzemeltetési dokumentumok, műszeres és higiénés vizsgálatok rendje, kockázatértékelés, munkavédelmi ellenőrzések rendje, időszakos felülvizsgálatok, tűzvédelmi szakvizsgához kötött munkakörök meghatározása)

  • Munkabalesetek, foglalkozási megbetegedések bejelentésének, kivizsgálásának és nyilvántartásának általános szabályai, munkabaleset kártérítésének rendje

  • Munkavédelmi érdekképviselet, érdekegyeztetés

bottom of page