Tűzvédelmi szabályzat és munkavédelmi szabályzat készítése

+36 70 671 1400
Munkavédelmi és tűzvédelmi felülvizsgálat és jegyzőkönyv, valamint egyéb szakhatósági dokumentációk készítése
Villámvédelem
Villámvédelmi felülvizsgálat:
Szükséges az OTSZ (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) szerint és azért, hogy villámcsapás esetén ne keletkezzen a villámcsapás súlytotta épületben, építményben, egyéb vagyontárgyakban, kár, vagy tűzeset, illetve állatállományban és nem utolsó sorban emberéletben veszteség.
Fő cél itt a villámcsapás által okozható balesetek károk megismerése.
A vizsgálat a 28/2011. (IX. 6.) BM rendelettel kiadott OTSZ szerint 6évente, fokozottan tűz és robbanásveszélyes, vagy tűz és robbanásveszélyes helyeken 3évente kötelező.
Helyszíni műszeres felülvizsgálat után az új OTSZ 2011 október 6-ai hatálybalépése előtt létesült
villámvédelmi rendszer felülvizsgálatát az MSZ 274 és a 9/2008 ÖTM rendelet alapján, az ezen időszak után létesült villámvédelmet a 28/2011. (IX. 6.) BM rendelettel kiadott OTSZ szerint, az MSZ
EN 62305 szabvány alapján kell megtervezni, létesíteni és felülvizsgálni.
A felülvizsgálat:
Ellenőrizzük a villámvédelmi rendszer állapotát (felfogók, levezetők, földelés, belső villámvédelem)
Műszeres vizsgálattal ellenőrizzűk a villámvédelmi földelés minőségét.
A vizsgálatokról Villámvédelmi Felülvizsgálati Jelentés készül.
Mi történhet villámcsapás esetén?
Egy épületbe villám csap, a becsapási ponton villamos ív keletkezik, ez az ív a közelben lévő gyúlékony anyagokat meggyújthatja. Amennyiben a villámáram tovább tud haladni, például a fém esőcsatornán, annak anyagát megolvasztva, eldeformálva, izzó fémdarabokat szétfröcskölve további tűzeseteket okozhat. Mindeközben az épületben található integrált áramkörös (számítógéptől a TV készüléken át a kaputelefonig) berendezéseiben és azoknak a vezetékeiben túlfeszültség lökés jön létre, tönkretéve ezen eszközöket.
Mi történhet, ha jól megtervezett villámvédelmi rendszerünk van?
Villámcsapáskor az épület legmagasabban lévő éghető pontjaitól távol szerelt villámvédelmi felfogóba érkezik a villamos ív, majd a megfelelően rögzített és megfelelő keresztmetszetű villámvédelmi levezetőn át a föld felé távozik a villámáram. Ezalatt az épület érzékeny elektromos eszközei védettek, hiszen a tervező gondolt a túlfeszültség levezetők beépítésére.
Nemrég egy társasházhoz hívtak, hogy ellenőrizzük a villámvédelmi rendszerüket. Jelezték, hogy nemrég becsapott a villám és több háztartásban tönkrement a TV, mikrohullámú sütő, számítógép, stb. és a társasház kaputelefonja is elromlott. Érdekes eset volt, mert a ház 4emeletes és a mellette lévő házak mind magasabbak. kiderítettük, hogy a háztól kb 20m távolságban építenek egy magasabb házat, ahol egy toronydaru is áll. A daruba csapott a villám és a társasházban azért mentek tönkre a mikroelektronikát is tartalmazó készülékek, mert a közeli villámcsapás túlfeszültséget indukált az elektromos hálózatban. Ha lett volna kiépítve belső villámvédelmi rendszer, az érzékeny készülékek nagyrésze túlélhette volna a feszültséglökést.